دانشگاه ايوان‌کي در سال 1383 با اخذ مجوز رسمي از وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري موجوديت خود را در ‍‍پنجاه و پنج کيلومتري تهران اعلام کرد و در مهر ماه سال 1384 با دو رشته مقطع کارداني عمران و کارداني نرم افزار کامپيوتر، در مکاني استيجاري، فعاليت خود را آغاز نمود. کمتر کسي باور داشت نهال نوپايي که در نخلستان پربار علم و فرهنگ ايران کاشته شد،‌ در زمان کوتاهي تبديل به نخلي تنومند گردد و شيريني محصولاتش در دورترين نقاط اين سرزمين چشيده شود.

اين نخل با ياري خداوند متعال و همت والاي اعضاي محترم هيات موسس، که خود از رنج کشيدگان راه علم و معرفت هستند و قلم سياهشان روشني بخش مسير زندگي است، به بار نشست. ايشان از مرگ مي هراسيدند و به دنبال ماندگاري، از همان ابتدا هم دل، هم فکر و هم قسم شدند تا باهم شعر ماندگاري را بسرايند.

 " غرض نقشي ست کز ما باز ماند         که هستي را نمي بينم بقايي

مگر صاحب دلي روزي به رحمت         کند در کار درويشان دعايي"

هرچند نام تاريخي ايوان‌کي با نام اين دانشگاه مجددا بر زبان ها افتاد اما نبايد فراموش کرد که مردم فهيم و مسئولان فرهيخته ي اين شهر با ترغيب، تحريض و همراهي خود در سرعت بخشيدن به پيشرفت و موفقيت اين نهاد علمي سهم بسزايي را داشتند.

اما افرادي که بيشترين نقش را در پيشبرد اهداف عالي اين موسسه ايفا کردند دانشجويان، استادان و کارکنان اين نهاد علمي بودند که با تلاش و کوشش خود با کمبودها ساختند و موانع و مشکلات را از سر راه برداشتند.

شايان ذکر است اين دانشگاه در آبان ماه 1391 به عنوان يکي از هفت دانشگاه برتر غيرانتفاعي کشور از بين 352 موسسه توسط وزارت علوم تحقيقات و فناوري برگزيده شده است.[لينک ارجاع]

همچنين در تير ماه 1394 در سطح بندي صورت گرفته در خصوص موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي کشور که در 5 سطح توسط وزارت علوم تحقيقات و فناوري صورت گرفته است، نام اين دانشگاه در ليست دانشگاه‌ها و موسسات غير دولتي در سطح يک آمده است.[لينک ارجاع]

دانشگاه ايوان‌کي که به عنوان موسسه آموزش عالي فعاليت مي‌کرد با ايجاد زيرساخت هاي لازم اعم از سخت افزاري و نرم افزاري، باتصويب شوراي گسترش آموزش عالي و ابلاغ رسمي معاونت آموزشي وزارت علوم، تحقيقات وفناوري از تاريخ 94/11/15 به دانشگاه ارتقا يافت.

دانشگاه ايوان‌کي در حال حاضر يکي از بزرگ‌ترين و برترين دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي در کشور محسوب ‌مي شود که با چهار دانشکده 1.مديريت و حسابداري، 2.عمران و معماري، 3.برق، کامپيوتر ومکانيک،4.صنايع و با بيش از 70 رشته/مقطع تحصيلي و بيش از 4000 دانشجو با اميد به آينده اي روشن به فعاليت خود ادامه مي دهد.